Sedm hlavních nedostatků

Sedm hlavních nedostatků

Téměř polovina rodičů při uchycování autosedačky dělá chyby. Navíc většina rodičů dělá chyby při převážení dítěte v autě. Tyto údaje nedají spát nejednomu odborníkovi na dětské autosedačky. Zároveň tyto údaje vedou k tvorbě moderních řešení, které mají eliminovat riziko udělání chyby. K těmto řešením můžeme zařadit systém ISOFIX, který výrazně usnadňuje usazení autosedačky a zkracuje dobu potřebnou pro její správné přichycení. Díky systému ISOFIX se vyhneme chybám, které nejčastěji dělají rodiče při upevňování pomocí bezpečnostních pásů. Samotný systém ISOFIX však celý problém s chybami neřeší.
Proto jsme se rozhodli vytvořit seznam chyb, kterých byste se měli vyvarovat.

1. Krmení dítěte během jízdy autem

Během dlouhých cest máme často co do činění se situací, kdy dítěti vyhládne, ale nechceme ztrácet čas stáním. Pak se stává, že děti jsou vytažené z autosedaček a krmené během jízdy. Není těžké si představit, co se stane v situaci, kdy dojde ke srážce ve chvíli, kdy dítě není připoutané v autosedačce a máma nebo táta ho mají na kolenou. Ohromný tlak neumožňuje ani kontrolu vlastního těla, natož ochranu našeho dítěte. Při krmení dítěte v autosedačce také riskujeme dušení, které na dálnici může způsobit u řidiče nervozitu a vést k riskantním manévrům.

2. Umístění autosedačky proti směru jízdy na předním sedadle se zapnutým airbagem

Pokud se rozhodneme připevnit autosedačku na předním sedadle, nesmíme zapomenout vypnout přední airbag, protože nárazová síla aktivovaného airbagu může způsobit vážná zranění. Rozhodně doporučujeme usazení veškerých autosedaček na zadních sedadlech, protože to je nejbezpečnější místo v autě.

3. Nedotažení vnitřních pásů, které drží dítě v autosedačce

Jedná se zřejmě o nejčastější chybu, kterou rodiče i prarodiče mnohdy bagatelizují kvůli obavě z nepohodlí dítěte. Dobře umístěné pásy na těle dítěte nebudou ani při těsném zapnutí způsobovat nepohodlí. Dítě si na to rychle zvykne a určitě bude v naprostém bezpečí.

4. Neodstranění nadměrných volných částí pásu během připevňování autosedaček přichycených pomocí bezpečnostních pásů

Příliš jemné připevnění autosedačky přichycené pomocí bezpečnostních pásů může výrazně zhoršit stabilitu v autě, což přímo vede k snížení úrovně bezpečnosti. Doporučujeme návštěvu v odborném obchodě za účelem kontroly správnosti připevnění.

5. Nechávání pohyblivých předmětů na zadní roletě zakrývající zavazadlový prostor nebo na zadním sedadle

Každý lehčí předmět se může během srážky rozletět a volně se přesunout kamkoli uvnitř auta a narazit do některého cestujícího, což hrozí vážnými úrazy. Vždy před cestou nesmíme zapomenout o pevném uložení jakýchkoli předmětů, zvláště těch, které se nacházejí v zadní části interiéru auta.

6. Nepoužívání autosedačky na krátké vzdálenosti

Spěch je v současné době jev, který se nastálo usadil v našich životech, ale nezbavuje nás odpovědnosti za naše děti. Neustále mějte na paměti, že i krátká cesta do školky nebo k babičce o dvě ulice dále nás nezbavuje povinnosti použít autosedačku. K nehodám nejčastěji dochází v zástavbě. Přestože se za volantem cítíte sebevědomě, nezapomínejte na ostatní účastníky silničního provozu. Dokonce i malá srážka může vést k tragédii.

7. Nedodržování návodu od výrobce

Před první cestou pečlivě prostudujte návod k autosedačce.

Pokud je v něm něco nesrozumitelného, pak raději zajeďte do nejbližšího specializovaného obchodu nebo využijte pomoci příslušného výrobce zařízení, které budete používat. Věnujte tomu chvíli pozornost, abyste měli 100% jistotu, že vaše dítě bude správně chráněno. Historie ukázala, že autosedačky určené do připevnění v protisměru, mohou být umístěny chybně, tedy naopak, po směru jízdy.