Ferrari mezi autosedačkami - Avionaut Pixel

Podmínky v autosedačce mají vliv nejenom na bezpečnost, ale také na zdraví i celkové prospívání dítěte, říká rehabilitační sestra

avionaut

Celý život se s hlubokým zájmem věnuji vývoji dětí od narození do 3. roku věku. V tomto období dítě prochází nejbouřlivějším vývojem. Proto je toto období ve vývoji člověka jedno z nejdůležitějších.
Již 40 let sleduji reakce dětí na nejrůznější podněty i chování v různých podmínkách. Jako dětská rehabilitační sestra jsem se nejdříve věnovala především napravování problémů ve vývoji dítěte, jako je slabé bříško a rozestup břišních svalů, záklony a vychýlení hlavičky i tělíčka z osy, oploštěné záhlaví, blokády v krční a bederní krajině, bolesti bříška, blinkání, zvýšená plačtivost atd. Některým z těchto problémů jsem čelila i já při péči o své děti. Tenkrát mne ani nenapadlo, že příčinou většiny těchto problémů jsou většinou špatné podmínky a sice citlivá, přesto však nevhodná, náročná nebo omezující péče rodičů.

Velmi mne trápilo, že rodiče rehabilitaci často vzdávají, protože hodně dětí při cvičení pláčou. Proto jsem postupně hledala cesty, jak nejlépe podpořit správný vývoj dítěte při běžné každodenní péči. Při pozorování rodičů před cvičením, v jeho průběhu i po něm jsem velice často viděla, že většinu problémů, rodiče nechtíc, z neznalostí stimulují nevhodnou manipulací s dítětem i špatnými podmínkami, které mu nabízejí při chování v náručí, při krmení, k aktivnímu pohybu, k nočnímu či dennímu spánku i při cestování v autosedačce.

Proto jsem postupně hledala citlivý způsob péče i láskyplný přístup k dítěti tak, aby byl pro všechny nejenom příjemný, ale i bezpečný. Nejdůležitější je, aby dítě chránil před zbytečně získanými problémy a pomáhal mu rozvíjet se správně, v souladu s přirozeně načasovanými možnostmi, které v něm dřímou.

avionaut
avionaut

Dítě tedy ovlivňujeme nejenom naší péčí, výživou, manipulací s ním v náručí, komunikací či denním režimem, který mu nastavíme, ale také podmínkami, které mu zajistíme k odpočinku a spánku, k rozumovému či pohybovému vývoji nebo při cestování v autě.

Při cestování s malými dětmi je naprosto nedílnou součástí Autosedačka. Při cestování v autosedačce tráví mnoho dětí i několik hodin denně. Výběru kvalitní autosedačky je proto velmi důležité věnovat zvýšenou pozornost.

Cílem kvalitní autosedačky není pouze zajistit bezpečí dětí při nárazu.
Cílem je, zajistit dítěti také pohodlí a ideální podmínky ke správnému vývoji i kvalitní funkci životně důležitých orgánů, a to v průběhu celého pobytu dítěte v autosedačce. Z hlediska bezpečnosti je potřeba, aby autosedačky splňovala všechny bezpečnostní prvky, které se projeví při nárazu.
S ohledem na zákon setrvačnosti při nárazu a velikost hlavičky kojenců v kombinaci se slabými šíjovými svaly je nutné, aby seděli v autosedačce zásadně zády k jízdě, a to maximálně pod úhlem 45°.
Sedačka musí být vyrobena z pevného, a přitom pružného materiálu.
Ideální je, když není těžká, protože ji nosí převážně maminky s 3-13 kilovým dítětem.

Povlak v autosedačce by měl být proti pocení, antibakteriální a přitom snadno udržovatelný a pratelný.
V každém věku musí autosedačka splňovat potřeby dítěte s ohledem na jeho psychomotorickou vyspělost i potřebu v dané situaci.
S ohledem na neadekvátně velkou a těžkou hlavičku je pro novorozence a dítě do 9.měsíce věku velmi důležité, aby sedělo v úhlu cca 45° s dolními končetinami do pravého úhlu k tělíčku. Horní končetiny se nesmí dostat na dno autosedačky. Musí být pohodlně položené na postranních opěrkách podobně, jako v křesle. Jedině tak dítě rozloží těžiště rovnoměrně na trupovou část a nebude používat k opírání hlavičku, ruce či paty. Je to způsob, který mu společně se správnou manipulací s dítětem v náručí i kvalitními podmínkami k odpočinku a ke spánku pomohou zbavit se záklonů hlavičky i tělíčka, které jsou typické pro každého zdravého novorozence. Aby se mohlo dítě dále vyvíjet správně, musí se těchto záklonů zbavit co nejdříve.
Hlavička se nesmí dostat ani do předklonu, ale ani do záklonu a úklonu. Toto pravidlo platí nejenom při polohování a manipulaci s dítětem v náručí, ale také v autosedačce. Hlava musí být v protažení šíje a zajištěna tak, aby se udržela rovně s tělem, tedy v ose nosíku, brady, hrudní kosti a stydké spony. Jedině tak může dítě dobře dýchat, trávit, sledovat, vnímat i komunikovat.

Takto sedo-ležící dítě v ose s podloženými končetinami lépe zvedá ruce i nohy, ohmatává tělíčko a drží hračky. Tím nejenom rozvíjí jemnou motoriku, ale také centruje klouby do správného postavení a posiluje důležité svaly těla, končetin i mluvidel.
Všechny tyto podmínky splňuje autosedačka PIXEL od polského výrobce Avionaut.
Tento výrobce ji neustále zdokonaluje, a to nejenom s ohledem na bezpečnost a pohodlnou obsluhu rodiči, ale také na zdraví, kvalitní vývoj i pohodlí samotného dítěte. Autosedačka Avionaut PIXEL je právem považována za Ferrari mezi Autosedačkami.

avionaut
avionaut